Kościół Rzymsko Katolicki przeciw Franciszkowi


Poniżej tłumaczenie artykułu „Kościół Rzymsko Katolicki przeciw Franciszkowi” (link) z portalu akaCatholic.com autorstwa Louie Verrecchio.

Na początek parę słów wyjaśnienia ode mnie, dlaczego tłumaczę i publikuję takie treści.

8.IV.2016 r. została opublikowana skandaliczna encyklika Amoris Laetitia, do tej pory brak jest jednoznacznego jej potępienia ze strony kardynałów i biskupów. Mamy co prawda Dubia czterech kardynałów (to osobny temat na osobny wpis), ale niestety wraz z upływem czasu kardynałowie rozwadniają swoje stanowisko, wygląda to niestety tak że chowają głowę w piasek, brak jest zapowiadanej przez nich oficjalnej korekty dokumentu i Papieża.

Po roku od wydania Amoris Laetitia, wobec braku jednoznacznego potępienia ze strony najwyższej hierarchii Kościoła, postanowiłem na miarę swoich skromnych możliwości bardziej stanowczo niż do tej pory ‚dać świadectwo prawdzie’,
a więc także na moim blogu jednoznacznie zacząć ostrzegać przed tym dokumentem i Papieżem Franciszkiem.
Bo niestety żyjemy w bardzo trudnym dla Kościoła czasie pomieszania powszechnego, jawnej już apostazji części najwyższej hierarchii kościelnej.

W internecie, szczególnie angielsko języcznym, można znaleźć wiele rzetelnej teologicznie krytyki Amoris Laetitia.
To najczęściej artykuły długie, bo i lista błędów w tym dokumencie jest porażająca, to artykuły często trudne.
Dlatego przetłumaczyłem i poniżej prezentuje tekst Louie Verrecchio, który wg. mnie w krótkich żołnierskich słowach prosto i jasno pokazuje niektóre najbardziej krytyczne herezje tego dokumentu.


.

Kościół Rzymsko Katolicki
przeciw
Franciszkowi, oskarżonemu.

========================================================

Zarzut numer 1: Herezja

Streszczenie: Oskarżony publicznie zaprzecza że stan grzechu ciężkiego – konkretnie cudzołóstwa – pociąga za sobą utratę łaski uświęcającej; nawet przez tych którzy są świadomi wymagań boskiego prawa.

Dowód: 8 kwietnia 2016 oskarżony promulgował następujące:

„Dlatego nie można już powiedzieć, że wszyscy, którzy są w sytuacji tak zwanej ‘nieregularnej’, żyją w stanie grzechu śmiertelnego, pozbawieni łaski uświęcającej. Ograniczenia nie zależą tylko od ewentualnej nieznajomości normy.” (Amoris Laetitia 301)

Przepisy mające zastosowanie: Sobór Trydencki, sesja VI, rozdział XV:

Należy też stwierdzić, przeciw przebiegłym podstępom pewnych ludzi, którzy „słodkimi słowami i pochlebstwami zwodzą serca niewinnych”, że przyjętą łaskę usprawiedliwienia traci się nie tylko przez niedowiarstwo powodujące utratę wiary, ale także przez każdy inny grzech śmiertelny, chociaż nie traci się wiary. Tak bronimy nauki prawa Bożego, które z Królestwa Bożego wyklucza nie tylko niewierzących, ale i wierzących rozpustników, cudzołożników, ludzi rozwiązłych i lubieżnych, mężczyzn współżyjących ze sobą, złodziei, chciwców, pijaków, oszczerców, rabusi i wszystkich innych popełniających grzechy ciężkie, od których z pomocą łaski Bożej mogą się powstrzymać, a które oddzielają ich od łaski Chrystusa.

Orzeczenie: Winny oskarżenia

========================================================

Zarzut numer 2: Herezja

Streszczenie: Oskarżony publicznie zaprzecza że łaska uświęcająca daje możliwość uniknięcia wszystkich grzechów śmiertelnych, powołując się na istnienie określonych okoliczności które nie pozwalają jednostce spełnić wymagań prawa bożego.
Dowód: 8 kwietnia 2016 roku oskarżony promulgował następujące:

Podmiot, choć dobrze zna normę [prawo boże o śmiertelnym grzechu cudzołóstwa ], może mieć duże trudności w zrozumieniu „wartości zawartych w normie moralnej”, lub może znaleźć się w określonych warunkach, które nie pozwalają mu działać inaczej i podjąć inne decyzje bez nowej winy.

Przepisy mające zastosowanie: Sobór Trydencki, sesja VI, kanon XVIII:

Gdyby ktoś mówił, że nawet człowiek usprawiedliwiony i posiadający łaskę nie jest w stanie zachować przykazań Bożych – niech będzie wyklęty.

Orzeczenie: Winny oskarżenia

========================================================

Zarzut numer 3: Bluźnierstwo
Streszczenie: Oskarżony publicznie oskarża Boga o to że Bóg chce by ludzkość grzeszyła.
(The defendant publicly accuses God of willing mankind to sin)

Dowód: 8 kwietnia 2016 oskarżony promulgował następujące:

[Sumienie cudzołożnika] może także szczerze i uczciwie uznać to, co w danej chwili jest odpowiedzią wielkoduszną, jaką można dać Bogu i odkryć z jakąś pewnością moralną, że jest to dar, jakiego wymaga sam Bóg pośród konkretnej złożoności ograniczeń, chociaż nie jest to jeszcze w pełni obiektywny ideał.

Przepisy mające zastosowanie: List św. Jakuba 1,13 :

Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi.

Orzeczenie: Winny oskarżenia

========================================================

Wnioski: Jorge Mario Bergoglio – Franciszek – jest bluźniercą i heretykiem; jednak nie dlatego że twierdzi to jakakolwiek ludzka władza, ale dlatego że mówi to Święty Kościół Katolicki obdarowany boskim darem nauczania prawdy bez błędów.
Niech ci, którzy przez łaskę Najwyższego Boga obdarzeni są pasterskim obowiązkiem prowadzenia dusz do zbawienia, strzegą stada publicznie potępiając wszystkie wymienione wyżej wykroczenia; tak by pewnego dnia mogli stanąć przez Sędzią.
(lest they one day find themselves standing before the just Judge answering for each and every one as if they were their own)


.

Tekst polski Amoris Laetitia – wykorzystano oficjalne tłumaczenie ze stron Watykanu.
Teksty uchwał Soboru Trydenckiego – wykorzystano teksty ze strony : soborowa.strefa.pl/trydent.html

Materiały dodatkowe:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s