Duch Święty uśmierza namiętności

… zamieszkanie Ducha Świętego w naszych duszach – Jego obecność uśmierza płomień namiętności i rozpala ogień miłości Bożej.

Lex orandi — Lex credendi czyli: norma modlitwy – normą wiary.
Katolicka liturgia wyraża-przekazuje prawidłową katolicką wiarę.

Liturgia Trydencka jest przepiękna, pełna łaski i treści, w tym wpisie chcę się podzielić pewnym już zaznaczonym w pierwszym zdaniu aspektem który mnie bardzo poruszył na koniec tegorocznej Oktawy Zesłania Ducha Świętego, na ostatniej Mszy w tej oktawie.

! Duch Święty uśmierza płomień namiętności !

Zacytuje po prostu wycinek z tekstów Mszy Świętej z soboty suchych dni po Zesłaniu Ducha Świętego.
Polecam by się chwilkę zatrzymać nad tym tekstami, może wziąć je na małą medytację.

Z wprowadzenia: Teksty dzisiejszej Mszy św. pozwalają nam ogarnąć znaczenie obchodu Pięćdziesiątnicy w Starym i Nowym Testamencie. W Starym Testamencie było to dziękczynienie za dary doczesne, w Nowym Testamencie  dziękujemy za dar nie stworzony, którym jest Duch Święty. W szczególny sposób podkreśla dzisiejsza Msza św. zamieszkiwanie Ducha Świętego w naszych duszach [..]. Jego obecność uśmierza płomień namiętności i rozpala ogień miłości Bożej.

[…]

5 LEKCJA: (Dn 3:47-51)
W one dni: Anioł Pański zstąpił z Azariaszem i towarzyszami jego w piec i wyrzucił płomień ognia z pieca, uczynił wśród pieca jakby wiatr rosisty, przewiewający. Płomień zaś rozchodził się nad piecem na czterdzieści dziewięć łokci, i wypadł, i popalił tych Chaldejczyków, których znalazł koło pieca – sługi króla, którzy piec rozpalali. A ich zgoła nie dotknął się ogień, ani nie zasmucił, ani żadnej przykrości nie uczynił. Wtedy ci trzej jakby jednymi usty chwalili i wysławiali, i błogosławili Boga w piecu mówiąc: [Graduał, Alleluja, Dn 3,52 … ]

6 Kolekta: Boże, któryś złagodził płomienie ognia dla trzech młodzieńców, spraw łaskawie, aby nas, sług Twoich, nie strawił płomień namiętności.


Mszalik Trydencki dla wiernych już mnie wielokrotnie zachwycił i pozytywnie zadziwił.
Jego teksty liturgiczne (czytania, ale także antyfony, kolekty, sekrety, …) ale także proste i krótkie komentarze są wspaniałe. Prosto przekazują (i przekazywały wszystkim wiernym którzy używali) prawdy które w ‚posoborowym kościele’ padają wyłącznie na ‚zaawansowanych’ rekolekcjach lub kazaniach dobrze wykształconych kapłanów mających dostęp do źródeł greckich/łacińskich. Wiem co mówię, bo przeszedłem sporo formacji i mam „czułe ucho”.
A tutaj w Mszaliku – tak po prostu napisane, prosto, jasno i z ładunkiem łaski.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s