O reformacji – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów


Dziś – w święto św. Andrzeja Boboli, męczennika za jedność Kościoła i Wiary Katolickiej –
– niejako „pod jego patronatem” zamieszczam wykład ks. prof. Tadeusza Guza :

O reformacji M. Lutra – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów.

Oto parę wycinków – cytatów z wykładu – by zachęcić do wysłuchania całości:

 • [1:46] Klasyfikuję herezję reformacji jako trzeci największy dramat w dziejach świata (za grzechem pierworodnym i odrzuceniem Chrystusa).
 • [4:30] Luter : komentarz do ks. Psalmów : Bóg nie może być Bogiem zanim najpierw nie stanie się szatanem.
 • [5:40] – w uproszczeniu teza Lutra brzmi : Bóg jest światem.
 • [8:00] – Luter wprowadził przyczynę zła w samego Boga.
 • [13:48] – Bóg który jest absolutnie doskonałym i wiecznie Świętym Bogiem Ojcem, Bogiem Synem i Bogiem Duchem Świętym, Bóg jest absolutnym Bóstwem które nie zna braków, nie mówiąc już grzechu.
  … W miejsce prawdy o Bogu kreatorze, Luter wprowadza boga który stwarza siebie samego z pomocą świata, łącznie z upadłymi aniołami, duchami i ludźmi. Luter redukuje Pana Boga do świata a świat przebóstwia i światu nadaje status bytowy boga najwyższego. Takiej systematyki w detronizacji Boga Przenajświętszego jako wiecznego bytu nie mamy w żadnej innej herezji, łączne z herezją saduceuszy i faryzeuszy w łonie judaizmu czy innych religiach.

 • [19:00] …. wg. Lutra śmierć Pana Jezusa na Golgocie nie ma nic wspólnego z odkupieniem upadłego stworzenia lecz z samo usprawiedliwieniem się grzesznego Boga. [Luter jest] pierwszym w dziejach świata po szatanie który przypisał [Bogu] grzech – czyli świadome i wolne złamanie dobra i prawa i ładu i doskonałości i świętości w tak systemowy sposób, … nikt w dziejach świata nie zdetronizował Mesjasza jako odkupiciela. …. Boga jako Boga czyni się szatanem. .. sam bóg jest racją zła we wszechświecie, sam bóg i to jako jedyny potrzebuje odkupienia – takiej herezji [jak Lutra] nie zaserwował nam żaden heretyk poza upadłym aniołem światłości na początku dziejów świata.
 • [20:38] … choćby [tylko] w świetle prawdy o Bogu w Trójcy Jedynym, prawdy o rozumieniu stworzenia i prawdy o rozumieniu odkupienia – my nie mamy z herezją reformacji nic, absolutnie nic wspólnego, bo takiej satanizacji Boga nikt poza samym szatanem [i Lutrem] w całej historii świata nie dokonał.
 • [22:30] – .. dlatego my nigdy nie możemy się na to zgodzić, że w nauce o usprawiedliwieniu my -jako Katolicy, Kościół Rzymsko-Katolicki i Urząd Nauczycielski Kościoła- możemy mieć cokolwiek wspólnego z protestantyzmem. Co więcej, są oficjalne akty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, np. sporządzone na Soborze Trydenckim i w kontekście Soboru Trydenckiego gdzie mamy jasne uroczyste wypowiedzi nazywające protestantyzm herezją i nigdy ‘kochani’ protestanci nigdy nie odwołali swoich herezji. .. Są jedynie tacy eks-protestanci … którzy dokonali aktu nawrócenia i powrotu do Kościoła Rzymsko-Katolckiego.

 

Więcej nagrań ks. prof. Tadeusza Guza o luterstwie na stronack Ks. Jacka Bałemby.

Reklamy

1 komentarz do “O reformacji – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów

 1. Pingback: O reformacji – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów | forumdlazycia Tradycji Katolickiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s