Tallin i Helsinki

Od poniedziałku (28.III) do środy byłem razem z br. Gintarasem (kapucyn) i pastorem Siergiejem na ‘przejażdzce’ do Tallina (Estonia) i Helsinek (Finlandia).

Główny cel: zdobyć błogosławieństwo na Szkołę i Centra Rehablilitacyjne w Helsinkach od miejscowego biskupa – co się udało. Mieliśmy też parę spotkań i rozmów, z prostestantami, jakimś tam księdzem, dominikanami z Tallina, ….. , gdzie reklamowaliśmy Szkołę i Cetra Reh.

Ja ogólnie byłem w tym wszystkim na doczepkę, trochę pomagałem jako tłumacz, polsko-angielski i rosyjsko-angielski. Też jako żywy dowód owoców Szkoły Życia Chrz. i Ewangelizacji – bom misjonarz. Być może to najważniejsze.

W Tallinie długo szukaliśmy klasztory Dominikanów w Tallińskiej starówce, więc miałem okazję ją zwiedzić, jest piękna, wysokie stare mury obronne, wąskie uliczki, przejścia, kamienice, ….. .
W Tallinie jest 2ch dominikanów, polaków, fajnie było zobaczyć ten biały habit i pogadać.

Estonia to najbardziej ateistyczny kraj na świecie, jest tam największy procent niewierzących, coś ala 75% populacji deklaruje się jako anty-religijna (patrz: Wikipedia).

W Tallinie nocowaliśmy 2 noce, miejscowy protestant wywiozł rodzinę (żona + 4 dzieci) gdzieś tam i na 2 dni oddał nam swoje mieszkanie, klucze, lodówkę, wszystko. Nieźle, no nie – bo praktycznie się nie znaliśmy. To jest wiara i duch służby.

Do Helsinek płyneliśmy promem z Tallina, 2h w jedną stronę.
Na promie było super. Bałtyk przy Tallinie zamarznięty na wiele kilometrów w głąb morza. Miejscami na morzu też widać obszary lodu, kry.
Prom to taki gigant wysoki na 5-8 pięter, długachny, nawet ani razu się nie zakołysze na fali.

W Helsinkach spotkałem księdza Neokatechumenatu, z Włoch. Są tam 4 wspólnoty.

W Estonii i Finlandii czuć już wyższy poziom życia niż Litwa i Łotwa, kapitalizm i konsupcjonizm pełną gębą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s