Znów w Kownie

Z powodu trudnych warunków w Bebrene (tam gdzie mieszkaliśmy w Łotwie) – głównie chodzi o minus 10 stopni w toalecie (zmierzyliśmy) i brak prysznica, na prośbę dziewczyn, ‘przerzucili’ Smile nas do Kowna, do klasztoru kapucynów.

Wstępny plan jest taki że będziemy w Kownie do wiosny, aż zrobi się cieplej i ks. Arnis rozwiąże sprawę przysznica.

Tutaj -w klasztorze w Kownie – warunki normalne, także bardzo dobra atmosfera międzyludzka, od razu czuję że odpoczywam, fizycznie i psychicznie.
Tu na miejsu jest 3ka naszych misjonarzy, więc teraz jest nas tu w sumie sześcioro.
Klasztor na Google Maps.

Centrum rehabilitacyjne w Kownie już działa, mieszka tu pierwsze parę osób. Zostało nazwane ‚Domem miłości w Duchu Świętym’ – i faktycznie tak jest,w środku panuje b. dobra i taka Boża atmosfera.

Jeszcze nie wiemy co będziemy tu w Kownie robić, czekamy na głównego mahera – br. Gintarasa, póki co odpoczywamy, pierzemy rzeczy, więcej się modlimy.

Mała retrospekcja: poniedziałek i wtorek spędzone w Rydze (Łotwa), spotkanie u biskupa + księża z Rygi, prezentacja Szkoły Maryi, centrów rehabilitacyjnych, nas – misjonarzy, ….. . Byliśmy też na takich dwóch spotkaniach modlitewnych ‘Strumienie Życia’ – to taki program wewnętrznego uzdrowienia, intensywnie wykorzystujący modlitwę wstawienniczą. Te ‘Strumienie Życia’ są dosyć popularne na Łotwie, przewija się przez nie dużo osób, dla wielu osób to także pierwsza ewangelizacja gdzie słyszą kerygmat i doświadczają Żywego Boga.

W środę 2.III,  jako nasza ostatnia aktywność (póki co) na Łotwie – byliśmy w lokalnej telewizji w Daugavpils. Nagrali z nami dwie pół godzinne audycje, po rosyjsku i polsku. Będą one puszczane w paśmie ‘duchowym’ tej telewizji.
W tych audycjach głównie zapraszaliśmy na następną sesję szkoły w Rydze (1-3 kwietnia), także świadectwa, troszkę kerygmat, troszkę o nas, dużo o Szkole Ewangelizacji i Życia Chr – ….. .
Jeżeli te oba programy nie okażą się zupełną klapą, to napiszę wam adres żebyście obejrzeli. My wyszliśmy ze ‘studnia’ troszkę załamani, świadomi jak kiepsko wypadliśmy. Ale, jak mamy nadzieję, Pan Bóg zrobi coś z tym dobrego i może jakoś przez te nasze nieudaczne wypociny przed kamerą będzie przemawiał do serc ludzkich.

Zaznaczyłem na Google Maps te dwie wioski (Bebrene i Medumi) gdzie działaliśmy i mieszkaliśmy: Mapa.

Szukam w tym wszystkim ‘sensu’ i woli Bożej, staram się zrozumieć – usłyszeć, dlaczego tak to się wszystko dzieje. Bo na Łotwie było mi (nam) trudno, bardzo trudno, z wielu względów. A z drugiej strony – po ludzku patrząc ‘uciekliśmy’ od trudnych warunków, w których żyje tam na wioskach większość ludzi. Więc trochę wrażenie takiej porażki.

Póki co nie wysyłajcie nic na adres Łotewski (Bebrene), bo mnie tam nie ma i mogą być też problemy z odbiorem paczki z poczty.

ps.: na łotewskiej stronie Szkoły są zdjęcia z pierwszej sesji w Rydze, można mnie znaleźć na paru: zdjątka (na dole strony)

Reklamy

7 komentarzy do “Znów w Kownie

 1. E tam „kiepsko wypadliście” – a co mieliście, jakieś sztuczki robić?:) na pewno byliście autentyczni, a to wg mnie przyciąga obecnie uwagę bardziej niż elokwencja i fajerwerki, których pod dostatkiem jest na co dzień w telewizji. Cieszę się, że masz lżejsze warunki i odpoczywasz. Może Pan znów niedługo da Ci okazję do jeszcze większego poświęcenia, kto wie. Ściskam!

 2. Cieszę się, Tomku, że prowadzisz blog! Niech Pan was prowadzi coraz dalej w misji i zapraszamy kiedyś do nas znów do Ķīpsali!

 3. Tomku!

  Napisz, jak będzie można Ci jakoś pomóc tam, jeśli będzie potrzeba.
  3maj się ciepło i pogodnie!
  Ania

 4. Tomku,
  adres znalazłyśmy na Facebooku – Ainars go upowszechnił całemu światu! 😉

  Pokoj i Dobro!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s